Tema
KAMUSAL ALAN ÖZGÜRLEŞİYOR

Seyir geleneğinin değiştiği günümüzde, etkinlikler için alternatif mekân arayışı artmakta, etkinlik içerikleri ve çeşitlilik önem kazanmaktadır. Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali, 6-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında tüm Beşiktaş İlçesinde; parkları, meydanları ve sokakları içine alarak, var olan sorunlara yeni yanıtlar arıyor. Festival, toplumdaki bu dönüşüme cevap aramanın yanı sıra kamusal alanı da halkla etkileşime açıp, özgürleştirmeyi hedefliyor.

Katılım ve ziyaretin ücretsiz olacağı Festival’in ilk yılında, ulusal ve uluslararası paydaşlar ve katılımcılar ile bahçe ve bitkinin odak olarak kullanıldığı; doğa, toprak, yeşillik ve tasarıma projeler gerçekleşiyor. Bütün projelerin yanı sıra, kültür-sanat, bilim ve eğitim faaliyetleriyle de coşkulu bir açıkhava festivali ortamı hedefleniyor.

Bu sene “Beşiktaş’ta Barışmak” ana temasıyla, ulusal ve uluslararası farklı bahçe tasarımcısı, sanatçı, mimar, kentsel tasarımcılarının tasarladığı projeler Beşiktaş’ın çeşitli noktalarında tüm ziyaretçilerle buluşuyor. Sektörel firmalar, sivil toplum kuruluşları, uluslararası temsilcilikler ve Konsolosluklar, belediyeler ve üniversitelerle birlikte geliştirilen projelerle Beşiktaş İlçesi’ndeki kamusal alanlar rengarenk, yaşayan ve canlı kullanım alanlarına dönüşüyor.

Festival projeleri “Seyir”, “Özgür Alan”, “Barışmak”, “İnsan” ve “Paylaşmak” içerikleriyle seyirci karşısına çıkarılıyor. Sürdürülebilirlik, üretkenlik, israf yerine geri-dönüşüm ve yeniden-kullanılabilirlik başlıkları hedeflenerek, ana fikir olan “kamusal alan özgürleşiyor” ve “Beşiktaş’ta Barışmak” önermeleri güçlendiriliyor. Bu önermeler aynı zamanda festivalin bundan sonraki yıllardaki yol haritasına ilişkin de ipuçları barındırıyor.

Parkların insanları bir araya getirmekte önemli bir etken olduğu bilinciyle, “Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali” Beşiktaş’taki parklara yeni bakış açıları katıyor. İnsanı doğa ve toprakla etkileşim halinde olma kültürünü; uluslararası festival bahçeleri, katılımcı mimari enstalasyonları, bilim ve ekoloji temalı eğitimler, atölye çalışmaları, eğitsel aktiviteleriyle yansıtıyor.

Tüm ziyaretçilerine hoş geldiniz ve ne iyi ettiniz de geldiniz diyor... 

Hoş geldiniz...